Je podzim

Z Standa Novák, osobní wiki
Přejít na: navigace, hledání

Je podzim

První písnička, kterou jsem si celou vymyslel a nahrál sám.

Rok vzniku

2009

Stav zpracování

Hotový

Oficiální klip

Jak jsme točili klip

Live s Lady Dragonfly (2010)

Svejce na Čáře (2010)

Live s Kapacitama (2012)

Text

TODO


Rozbor

O čem to celé je: V létě jsem viděl klip k písničce CyRáno od Kryštofa. Jestlis neviděl, najdi si na youtubu. Krajčo se tam producíruje na lodi s kytarou na krku, na kterou za celý klip brnkne asi dvakrát, jinak na ni jenom čumí. Na konci pro mě naprosto nesmyslně hází do vody záchranné kruhy a všichni to hodnotí jako vysoce poetickou věc. Řekl jsem si, že náhodně za sebe poskládat zvukomalebná slova a natočit k tomu klip o hovně dokážu taky. A tak vznikl první verš - "Jak lední medvěd za soumraku", který nakonec v písničce vůbec není. A tak to šlo, jednou za tři dny jsem přišel na byt a oznámil spolubydlícím "Mám dva nový verše!" a ti mi na to řekli, jakej jsem dement, že to nikdo poslouchat nebude a všichni mě s tím pošlou do řitě. Ano, s tím jsem počítal. Hned na začátku jsem si řekl, že pokud se najde jedinej člověk, kterej upřímně řekne, že se mu to líbí, ztratím veškeré iluze o dnešní společnosti. A do dneška - skoro po třech měsících - se našel pouze jeden člověk, kterýmu došlo, že dělám parodii na Kryštofy. Byla to moje bývalá, se kterou jsme na toto téma vedli rozsáhlé debaty.

No, takže jsem vymyslel pár zvukomalebných vět o ničem a napsal na to z větší části dvouakordovej podklad. K tomu jsme natočili klip tvářící se jako velké drama a světe div se - lidi to žerou, ikdyž je v celé písničce pouze jediná věta, která má předávat nějaké poselství. Celá píseň je naprosto metaphor-free. Prostě jsem chtěl chtěl vyzkoušet, jestli lidi, kterým se líbí Kryštofí texty, nad nimi přemýšlí, nebo je poslouchají jenom proto, že ty slova za sebou prostě pěkně zní a obsah je nezajímá.

Jako dům bez oken
Jako krok za krokem
Jako tvé vzpomínky

Tyto tři veršše byly vymyšleny až úplně nakonec, aby posluchače navnadili na velké poetično. Nic v nich není, jenom náhodně poskládaná slova za sebe.

Á - ú...

Tady mělo být původně "Na hody i dožínky" pro navození nálady jižní Moravy, ale nakonec jsem zjistil, že Krajčo má v písničkách hodně často "ááá" a tak různě, takže já to musím mít taky. Toto se jevilo jako nejpříhodnější místo.

Jako keř pod tíhou osobnosti
Jako věž nad dnem spravedlnosti

A tady začíná tvrdá parodie. Dva ultimátní verše s velkým prostorem pro rozjímání nad jejich významem. Z mé strany to jsou ovšem jen za sebe náhodně poskládaná poeticky znějící slova.

Jak tramvaj v depu
Na dveře klepu

Na tohle jsem pyšnej nejvíc z celé písně. Pokud někdo po tomto přirovnání nepřestane brát zbytek vážně, asi si pod tím nepředstavil tu na dveře klepající tramvajku. Opět v tom žádný vyšší význam není.

Je podzim, je podzim, je podzim
Listí opadá
Je podzim, je podzim, je podzim
Příroda usíná
Je podzim, je podzim, je podzim

Už ani nevím, kde jsem na to přišel. Nicméně se to dobře poslouchá, ikdyž je to značně debilní. Taky se snažím napodobit Krajčovo zvyk mít v každé písni ukázku svého "nádherného" hlasu s minimálním nástrojovým doprovodem.

Tak chopme se činu
Než pustí k nám zimu

Toto jsou ty dva verše, které mají přenášet poselství. V překladu do běžné mluvy: "Pokud máš v plánu udělat něco, na co potřebuješ venku teplo, udělej to ještě předtím, než začne mrznout."

Jak hranatý tác
Na kulatém stole

To jsem takhle seděl ve vlaku a koukal jsem na podlahu vagónu. Byla hladká po celé ploše, až na jedno místo - víko zakrývající přístup k podvozku. Bylo obdélníkového tvaru a na něm linoleum s vzorem z kruhů poskládaných do mřížky. A byl z toho poetickej kontrast obdélníku versus kruhu. Dosazení do poeticky znějících veršů už bylo otázkou chvilky.

Jak hořčičný máz
Ve stodole

Svijany vyrábí pivo s názvem "Svijanský máz". Vyměnil jsem Svijany za hořčici a obraz umístil do místa, které mi v tu chvíli přišlo jako nejsměšnější.

Jak křeslo v parlamentu

Vata, co se rýmuje s dekrementem.

Jako index dekrementu

Otázka zní - co je to index dekrementu? Nejdřív to zkus vygooglit a pak čti dál.......................................... Ano, neznamená to vůbec nic. V programování se používají příkazy i++, což je inkrement, a i--, což je dekrement. Velmi často se to používá pro procházení polí a ono 'i' se využívá k označení indexu pole. Spojíme "index" a "dekrement", dáme před to "jako" a voilá - poeticky vyhlížející verš je na světě!

Jak Praha bez náměstí

Jen si představ Prahu bez náměstí! U toho se musí každý poeta zastavit a říct si - hmm, to je fakt zajmavá představa! Opak je pravdou. Opět jsou to jen poeticky vypadající náhodně za sebe poskládaná slova.

Jak sponka, co hledá štěstí

Kdysi běželo v telce "Sezame, otevři se" a byla tam scénka s dohadujícíma se sponkama. Byla tam klasická sponka na papíry, jak je pomocnice ve Wordu, pak taková kolíčková a nakonec malá sešívačková. Ty dvě velké machrovaly, jak umí držet papíry po sobě, a pak se podívaly na tu malou a zhodnotily, že nic nedokáže. Načež ta malá prohlásila: "Maminka mi pomůže!" přiběhla sešívačka a cvakla ju do papírů. Inu, sponka našla štěstí.

Letííím!

Letím jak všechny ty věci odtud výše, přičemž je jedna větší kravina než druhá. Co může být poetičtějšího?

Cítím se jako když má dojít k zatmění
Srdce mé, duše tvá, z které vše pramení
Zvedne se, zazáří
Je tu konec záříííííí!

Opět pouze poskládání vysoce poetických a rádoby emocionálně zabarvených slov za sebe. Navíc s vtažením ženské do písně.

Všechno ke spánku ulehááá

Tohle mělo být původně ve všech slokách místo "příroda usíná", ale pak mi přišlo zábavnější nechat to až sem a s vervou to na konec zařvat.

A to je všechno! Hudba je poskládaná z úryvků různých písní rozmanitých kapel, které poslouchám. V podstatě je to jedna velká recyklace použitých nápadů. Největší fór přišel, když jsem někdy v průběhu ledna uslyšel v rádiu tohle: http://www.youtube.com/watch?v=M6rVXZTuQ18 Ano, začíná to větou "I letos na podzim". A nikdo na to zatím nepřišel. Tak uvidíme, jak to bude pokračovat.


Názor básníka

Princip jako něco jako něco působí jako parodie na Kryštofa (ovšem zdařilá)

Přirovnání je místy kýčovité, text je podzim je podzim je podzim listí opadá je spíše próza než poezie

Hranatý tác na kulatém stole – není přirovnání – chybí asociace

Hořčičný mláz ve stodole – nevyplatí se mluvit tak, jak 95% lidí nerozumí – to dělají nezkušení básníci, kteří se chtějí pochlubit svojí zásobou – (

Křeslo v parlamentu má být navozením letu?

Je podzim, příroda usíná již tu bylo asi 200 krát

Chopme se činu, než pustí k nám zimu – kdo se chopí činu – jakého? Sex? Kdo k nám má pustit zimu? Navíc činu, zimu? – kolego

Zazáří je tu konec září – gymnaziální kapela?

................

Celkově se mě námět nedotýká, protože téma podzimu je bohužel ohrané, na většinu umělců totiž působí emocionálně. Psát o podzimu je pěkné, ovšem dnes již pouze formou ne obsahem.

Pokud však mohu zvolit stupnici vzhledem k věku a kvalitě textu od 1 do 10, kdy deset je nejvíc, volím 5 a doporučuji přečíst Lewise a Buckovskiho

Hodně štěstí, máte talent v patetičnosti